دامداري به روش نوين
 
نويسندگان
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است

پشم خوري و درمان آن 

پشم خواري مشكلي نسبتا رايج در دامداري ها است . اين معضل كه به نام گنده خواري نيز معروف است ، روش هاي درماني دارد كه در دنباله مطلب به شرح آن خواهيم پرداخت . 
💠آنچه كه مسلم است  پشم خوري و خاك خوري ناشي  از كمبود مواد معدني است.در برخي منابع پشم خوري را ناشي از كمبود روي و برخي ديگر كمبود مس و.... مي دانند.
مواد معدني با همديگر اثرات متقابل دارند.
 برخي از اين اثرات مانند:✔️🎗بالا بودن مس  سبب كاهش غلظت روي خون مي شود.✔️🎗بالا بودن موليبدن سبب كاهش مس خون مي گردد.✔️🎗بالا بودن آهن  سبب كاهش مس خون مي گردد✔️بالا بودن پتاسيم  جيره  سبب كاهش منيزيم خون مي شود.
لذا  اگر جيره  از لحاظ مواد معدني تعادل و تناسب نداشته باشد اختلال ايجاد مي گردد.
در صورت بروز پشم خوري:
اول مقدار مواد معدني جيره را  بيشتر كنيد و از نوع فسفر بالا  مصرف كنيد اگر پاسخ نداد ، نوع مكمل معدني را  تغيير دهيد  چون  برخي استانداردهاي تغذيه اي را رعايت نكرده اند.
حتما از مينزاليكس (#مينراميكس) به صورت محلول در آب  به صورت انفرادي مصرف كنيد.
در كنارش براي افزايش جذب مواد معدني مولتي آمينوجكت تزريق كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۱۵:۰۴ ] [ كريمي ]


 گندخواري در دام ها
 در صورت مواجه با گندخواري در دام ها : پشم ، چوب ، خاك و غيره...اقدامات ذيل انجام شود.
  بهبود جيره : اقلام خوراكي را به لحاظ كيفي و كمي افزايش دهيد.
 مكمل معدني به جيره بيفزاييد.
  استفاده از آجر معدني فسفر دار ۳۰ درصد در آغل به تعداد كافي و در معرض ديد دام (هر ۲ متر يك آجر)

 

با كليك كردن از آخرين اخبار قيمت روز گوسفند زنده آگاه شويد . 

 
  گذاشتن سنگ نمك به تعداد كافي در آخور ( برخي دامداري ها سنگ نمك را كف آغل ميگذارند كه اشتباه است.)
 دام هايي كه پشم خوري دارند جدا كنيد و در صورت لزوم به صورت انفرادي  در محلي ( فاقد پشم و خاك و...) نگهداري كنيد. ممكن است يك عادت فردي باشد ، به آنها بلوس معدني بخورانيد.
 در صورت شدت بالاي گندخواري چند بار تزريقِ : اُليگوييت ، كوبافس دكسترافر و يا سيانوفرين و يا ساير مكمل هاي تزريقي لازم است.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۱۰:۴۴ ] [ كريمي ]

سبب شناسي:ويروس زبان آبي(BTV) يك Orbivirus از خانواده Reoviridae است. تا كنون 24 سروگروپ از آن شناسايي شده است كه تنوع ژنتيكي بالايي دارند. 
اپيدميولوژي:عفونت ناشي از BTV در نواحي گرمسيري و نيمه گرمسيري اتفاق مي افتد. انتشار و شدت عفونت در نواحي مختلف به شرايط اقليمي، جغرافيايي و ارتفاع منطقه وابسته است كه اين امر با فعاليت ناقلين يعني پشه كوليكوئيدس در ارتباط است. در نواحي مرتفع بيماري ديده نميشود. در نواحي اندميك عفونت هميشگي است ولي بيماري باليني در دامهاي بومي غيرمعمول است و فقط زماني بيماري ديده ميشود كه سويه جديد از BTV وارد منطقه شده باشد و يا اينكه دامهاي حساس غير بومي به آنجا معرفي شوند. بيماري در برخي گونه ها اتفاق مي افتد ولي به طور مشخص گوسفند را درگير ميكند. گاو به عنوان بزرگترين مخزن براي گوسفند شناخته ميشود. عفونت طبيعي در بز به ندرت اتفاق مي افتد ولي به صورت تجربي ويروس قابليت انتقال به بز را دارد. بيماري واگيردار نيست و ويروس فقط از طريق بيولوژيك توسط پشه كوليكوئيدس به ميزبان حساس منتقل ميشود. بيش از 1400 گونه از پشه كوليكوئيدس در جهان شناسايي شده است ولي تعداد محدودي از آنها ناقل BTV هستند. بيشينه فعاليت اين پشه ها در دماي 13-35 درجه سانتيگراد است. به همين دليل در بيشتر نواحي بيماري به صورت فصلي ديده ميشود.ساير حشرات ممكن است ويروس را به صورت مكانيكي انتقال دهند ولي قادر به ايجاد همه گيري بيماري نيستند. ويروس به كربنات سديم مقاوم و به اسيد، هيدروكسيد سديم 3% و تركيبات يده حساس است. 
🔵عفونت جنين:در موارد بيماري طبيعي اختلالات مادرزادي سيستم عصبي در بره ها به ندرت اتفاق مي افتد. ولي اين حالت زمانيكه ميش آبستن با واكسن تخفيف حدت يافته واكسينه ميشود ديده شده است. عفونت ميش در اواسط آبستني ميتواند با تولد بره سالم همراه باشد كه اين بره به مدت 2ماه به دليل ويرميك بودن منشا عفونت به حساب مي آيد. 
⭐️پاتوژنز:بيماريزايي BTV ميتواند به دليل آسيب به اندوتليال عروق ايجاد شود. در اين حالت نفوذپذيري و شكنندگي عروق بيشتر شده و  DIC و نكروز بافتي را به همراه دارد. اين تغييرات منجر به ادم، پرخوني، خونريزي، التهاب و نكروز ميشود. استرس و دماي پايين محيط سبب وسعت بيشتر ضايعات ميشود. 
⭐️نشانه باليني:پس از دوره كمون كمتر از 1 هفته، تب بالا به مدت 5-6 روز نمايان ميشود. از روز دوم ريزش از بيني و بزاق به همراه قرمز شدن مخاط بيني و دهان آشكار ميگردد. ترشحات بيني موكوپرولان و اغلب خون آلود است. تورم و ادم لب ها، لثه، سجاف ثنايا و زبان اتفاق مي افتد. به دنبال تخريب مخاط دهان، بزاق خون آلود و دهان بوي تندي دارد. زخم هاي نكروتيك ريز به خصوص در كناره زبان ممكن است منجر به تورم زبان و ارغواني رنگ شدن آن شود. تعداد تنفس افزايش يافته و داراي صداي stertor است. اسهال و ديسانتري ممكن است ديده شود. گاهي به دليل لاميناتيس دام مبتلا به لنگش و زمين گيري است. به دنبال واكنش ميان عضله و ويروس، سفتي و كرختي عضلاني به صورت كج شدن گردن (wryneck) بروز ميكند. به دنبال كونژكتيويت شديد، ريزش فراوان اشك ديده ميشود. گاهي پشم به صورت موضعي يا كامل ميريزد. در بره هاي مبتلا به نواقص مادرزادي، نشانه هاي عصبي غالب است. در نواحي انزئوتيك به صورت دو سندرم ديده ميشود:1. فرمي از بيماري كه با سقط همراه است ولي واكنش تب در آن ديده نميشود. 2. شكل تحت حاد بيماري كه با ضايعات موضعي اندك، ضعف و لاغري مشخص ميشود. 
⭐️كلينيكال پاتولوژي:كاهش pcv و لكوپني اوليه كه در موارد شديد با لنفوپني همراه ميشود. ميتوان با كشت ويروس و يا شناسايي آنتي ژن به روش PCR از حضور BTV آگاه شد. تست هاي سرولوژي از قبيل CFT، AGID، ELISA و SNT در دسترس است كه به طور معمول براي تشخيص بين المللي از الايزا رقابتي بهره گرفته ميشود. 
⭐️كالبدگشايي:ضايعات مخاطي و جلدي، ادم و پرخوني سراسري همراه با خونريزي و نكروز عضلات اسكلتي و قلبي، خونريزي مشخص در پايه سرخرگ ريوي و پرخوني و ادم شيردان در لاشه دام مبتلا به زبان آبي ديده ميشود. 
⭐️كنترل:1. كاهش عفونت از طريق كاهش ناقلين: معمولا تمامي روشها به جهت كاهش مواجهه با كوليكوئيدس و كاهش جمعيت آنها بي نتيجه است.2. واكسيناسيون:واكسيناسيون تنها راه كنترل بيماري در نواحي آلوده است. واكسنهاي رايج به صورت تخفيف حدت يافته پلي والان است. واكسيناسيون سالانه يك ماه قبل از زمان مورد انتظار براي وقوع بيماري اجرا ميشود.در ميش آبستن به دليل ايجاد نواقص مادرزادي و سقط جنين، از واكسن تخفيف حدت يافته نبايد استفاده كرد. 


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۹ آبان ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۲۴:۰۳ ] [ كريمي ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه
لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب